Czy Sztuczna Inteligencja potrafi oszukać czytelnika

Czy Sztuczna Inteligencja potrafi oszukać czytelnika

Czy to możliwe, aby algorytm AI stworzył przekonujące treści, których ludzie nie będą w stanie odróżnić od tych pisanych przez człowieka?

Sztuczna inteligencja, czyli AI (po polsku używa się też skrótu SI), to jedno z największych odkryć, które ukształtuje przyszłość Internetu. Jest to koncepcja polegająca na tym, aby maszyny myślały jak ludzie. Można sobie po niej wiele obiecywać, ale jaki wpływ będzie miała na nasze codzienne życie? Skąd będziemy wiedzieć, czy AI popełniła błąd, czy nie? Czy kiedykolwiek będziemy w stanie jej całkowicie zaufać? Czy w ogóle będziemy w stanie to stwierdzić? Odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi: zdecydowanie tak.

W tym tekście przyjrzymy się zaletom i wadom stosowania AI oraz to, w jaki sposób już się ją wykorzystuje w różnych branżach, od medycyny, przez bankowość, po sport. Dla nas jako blogerów istotne jest jednak także coś innego.

Czy sztuczna inteligencja może przejąć pisanie tekstów? Czy zmierzamy do czasów, w których komputery będą w stanie tworzyć treści równie dobrze jak ludzie?

AI może oszukać czytelników

Sztuczna inteligencja z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularna. Używa się jej do tworzenia stron internetowych i aplikacji, które mogą generować fałszywe wiadomości i manipulować myślami ludzi. W przeszłości było już wiele skandali z tym związanych. Na przykład, Facebook wraz z nieistniejącą już firmą Cambridge Analitica został skrytykowany za swoją rolę w kampanii Brexit. Okazało się, że używał Sztucznej Inteligencji do tworzenia postów, które mogły wpłynąć na głosowanie.

Również Google wykorzystywało AI do promowania własnych produktów na YouTube. Można znaleźć sugestie, że boty AI zostały wykorzystane do oszukiwania ludzi do oglądania filmów, które są sponsorowane przez Google.

Najnowszy skandal dotyczył botów AI. Poinformowano, że grupa na Facebooku o nazwie „Blacktivist” została stworzona przez rosyjskich agentów, którzy chcieli wesprzeć ruch Black Lives Matter. Grupa ta ma ponad 3,5 miliona członków, ale nie wydaje się być autentyczna. Posty które wyglądały na prawdziwe, w rzeczywistości były kreowane w sposób automatyczny.

Uczenie maszynowe zostało także wykorzystane w celu ułatwienia identyfikacji stylu pisania określonej osoby. Istnieje wiele zastosowań AI w dziedzinie lingwistyki. Celem jest wyszkolenie AI do takiego stopnia, aby dobrze tworzyła i osiągnęła poziom ludzkiego pisarza. Już teraz są próby jej użycia do pisania wierszy i innych dzieł literackich. Okazało się, że niektóre programy sztucznej inteligencji potrafią oszukać czytelników. Jeden z programów potrafi napisać książkę, której fabuła jest dosłownie jak Biblia.

Jest jednak wciąż ograniczona

Sztuczne inteligencje zostały przeszkolone do wykrywania wzorców w pisaniu ludzi. Jeśli chcesz wykorzystać te algorytmy do tworzenia lepszych treści, musisz być ostrożny. Maszyna będzie postrzegać świat przez swój własny obiektyw i nie zawsze będzie miała na sercu Twoje najlepsze interesy. Musisz nauczyć ją tego, co chcesz, aby wiedziała.

Może to zabrzmieć zaskakująco, ale pod wieloma względami sztuczna inteligencja jest tak samo ograniczona jak wtedy, gdy zaczynała w latach 50. Pierwszym krokiem w kierunku prawdziwej AI jest usunięcie uprzedzeń. W miarę jak dowiadujemy się coraz więcej o ludzkim umyśle, zaczynamy lepiej rozumieć, w jaki sposób przetwarzamy informacje. Wiemy na przykład, że ludzie patrzą na rzeczy w różny sposób, w zależności od kontekstu, w jakim się znajdują.

Mają tu również zastosowanie uwarunkowania wynikające z kultury lingwistycznej określonego języka, narodu.

Kluczem jest usunięcie wszelkich uprzedzeń z algorytmów, aby rozumiały one, jaki powinien być cel zleconego zadania.

Dlaczego to jeszcze nie koniec

Kiedy mówimy o SI, mamy na myśli konkretny zestaw algorytmów uczenia maszynowego. Różnica między nimi polega na tym, jak się uczą. Algorytmy te mogą uczyć się na podstawie doświadczenia, danych lub kombinacji obu. Mogą być nadzorowane, nienadzorowane, wzmacniające lub hybrydowe. Mogą być również stosowane do konkretnego zadania lub do ogólnego problemu lub szerokiej klasy problemów.

AI (sztuczna inteligencja) nie jest nową technologią. Używamy jej w różnych formach od dziesięcioleci, ale AI wykonała gigantyczny skok naprzód, gdy komputery były w stanie „uczyć się” (w rozumieniu sieci neuronowej), w wyniku korzystania z ogromnych zbiorów danych. Ten proces uczenia się umożliwił komputerowi działanie na podstawie wzorca i podjęcie decyzji, w oparciu o ogromną ilość informacji. Innymi słowy, jeśli potrafimy dostarczyć maszynie wystarczająco dużo danych, możemy ją zaprogramować tak, aby podejmowała dobre decyzje. Oznacza to, że maszyna może nauczyć się działać lepiej i podejmować bardziej odpowiednie decyzje niż człowiek. Ale minusem jest to, że nie zawsze rozumie, dlaczego podjęła określoną decyzję.

Już Steven Spielberg w swoim świetnym filmie A.I. Sztuczna inteligencja rzuca nam wyzwanie jak sobie poradzimy z tym problemem.

Jak Sztuczna Inteligencja na nas wpłynie?

W świecie technologii, sztuczna inteligencja zaczyna wkraczać w każdą część naszego życia. Jeśli nie jesteś jeszcze zaznajomiony z AI, widziałeś już jej wpływ w przeszłości. Należy przypuszczać że będzie ona coraz bardziej zaawansowana. Obecnie jest ona częścią naszych urządzeń, takich jak smartfony i komputery, a także staje się wbudowana w wiele innych produktów, takich jak samojeżdżące samochody.

Sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na nasze życie. Będzie wykorzystywana np. do poprawy naszego zdrowia. Znajdzie zastosowanie w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa, rozrywki, edukacji i wielu innych celów. W wyniku tych wszystkich działań, AI może stać się wielką korzyścią dla ludzkości. Powinniśmy uczynić z niej dobro dla wszystkich. Jednak niekoniecznie wszystkim udziela się tak radosna wizja przyszłości. Można się także obawiać, że AI będzie nadużywana przez duże firmy i rządy do szpiegowania.

AI: co stanie się z ludźmi

Dzięki AI, maszyny mogą uczyć się na podstawie danych, rozwiązywać problemy i zdobywać nowe umiejętności znacznie szybciej niż ludzie. Musimy sobie poradzić z etycznymi implikacjami budowania maszyn, które myślą i uczą się, oraz z tym, jak mogą one na nas wpłynąć. Im częściej korzystamy z AI w naszym codziennym życiu, tym bardziej prawdopodobne jest, że nasze maszyny zaczną wyglądać bardziej ludzko, niż byśmy sobie tego życzyli.

W niektórych krajach używa się jej niestety w celach wojskowych: systemy rozpoznania, uzbrojone drony itp.

Można także spojrzeć na przyszłość z nieco bardziej pozytywnej strony.

Sztuczna inteligencja ułatwi ludziom życie. Będziemy w stanie wykonywać wszystkie prace, których nie możemy wykonać teraz. Pozwoli nam to być bardziej produktywnymi i robić więcej rzeczy, których nie mamy obecnie nawet nie jesteśmy w stanie wykonać. Na przykład w zrobotyzowanych układach przeprowadzających precyzyjne operacje systemu nerwowego.

OK, ale jak zachować swoją pracę

Największą obawą ludzi przed sztuczną inteligencją jest to, że odbierze im ona pracę. I nie ma wątpliwości, że przynajmniej w najbliższej przyszłości sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na wiele istniejących obecnie miejsc pracy. Co więcej, w miarę jak AI będzie stawała się coraz bardziej zaawansowana, jej wpływ na tych, którzy nie rozumieją tej technologii może być ogromny.

Choć sztuczną inteligencję często postrzega się jako nowy sposób robienia rzeczy, w rzeczywistości jest z nami od początku historii ludzkości. Nowością jest poziom zaawansowania, jaki jesteśmy w stanie osiągnąć dzisiaj. W miarę jak ta technologia będzie dojrzewać, prawdopodobnie będzie wywierać znaczący wpływ na nasze życie zawodowe. W najbliższej przyszłości stanie się potężniejsza i bardziej sprawna. Przejmie zadania, w których nie jesteśmy zbyt dobrzy, czyniąc nas nieco zbędnymi (?)

Sztuczna Inteligencja. Dlaczego warto się nią zainteresować?

Faktycznie – istnieje już od kilku dekad. Jednak obecnie jesteśmy świadkami rewolucji w tej dziedzinie. Mamy więcej narzędzi, a nasze algorytmy są lepsze niż kiedykolwiek. Rynek AI rozwija się w błyskawicznym tempie. Jest wiele powodów, dla których powinieneś rozważyć poznanie tej technologii.

AI prawdopodobnie wkrótce będzie najpotężniejszą technologią na świecie. Jeśli my nie nauczymy się jej wykorzystywać w pracy, ktoś inny może to zrobić.

To samo dotyczy copywriterów i blogerów.

Sztuczna inteligencja staje się coraz lepsza w pisaniu, a w niektórych przypadkach lepsza niż ludzie.

Podsumowując, aby nie stać się ofiarą automatyzacji, musisz przejąć kontrolę nad tym co tworzysz. Nie każdy musi stać się pisarzem. Jednak możesz stać się świetnym twórcą treści. W świecie automatyzacji marketingu, będziesz musiał tworzyć coraz lepsze treści, które są specyficzne dla poszczególnych klientów, jak również dla ludzi, którzy „konsumują” to co publikujesz. Skup się na tym. To dobry moment, aby nie pozostać w tyle zanim inni zaczną jej używać sprawniej i bardziej świadomie od Ciebie.

Sztuczna inteligencja staje się ważnym narzędziem dla wielu dziedzin pracy i życia. Nawet ten artykuł został przez nią stworzony.

Wszystko, co tutaj czytasz, napisała Sztuczna Inteligencja. A ja jestem cóż – skromnym edytorem. Można też powiedzieć – świadomym artystą. Rzemieślnikiem, który w jakimś stopniu stara się posługiwać nowoczesnym narzędziem, aby nie zrobiło nikomu krzywdy. Interpretację pozostawiam Tobie. Zresztą – napisz w komentarzu co o tym myślisz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x